מה חדש?

תוכלו למצוא כאן חדשות ועדכונים בנושא קרדיולוגיה והפרעות קצב

קרדיולוגיה כללית

התקף לב – Heart Attack

הלב שלנו, כמו כל איבר אחר בגוף חייב לקבל אספקת דם על מנת שיוכל לבצע את עבודתו השוטפת כמשאבה. אספקת הדם ללב עצמו, מגיעה דרך שלושה כלי דם קטנים ועדינים המקיפים את הלב. חסימת אחד מכלי דם אלה גורמת לנזק לשריר הלב. בדרך כלל הדבר מלווה בכאבים בחזה. שריר הלב נחלש ומתחיל לתפקד שלא כראוי.

קראו עוד

כאבים בחזה

Angina Pectoris

ישנם כמה סיבות היכולות לגרום לכאבים בחזה: כאבים בשרירי החזה, פרקים, עצמות בית החזה, כיב קיבה, וכמובן כאבים הקשורים לבעייה בלב. במסגרת ברור קרדיולוגי ראשוני הכולל א.ק.ג. ובדיקת מאמץ מבררים אם הגורם לכאבים בחזה הוא הלב או אחד הגורמים האחרים הרשומים לעיל.

קראו עוד

הפרעות קצב לב

פרפור חדרים- Ventricular Fibrillation

הפרעת קצב זו מתבטאת בדופק מהיר מאוד ולא סדיר (כאוטי – Chaos) שמקורו בחדרי הלב. הטיפול היחיד שעוזר במצב זה הוא מכת חשמל לבית החזה של המטופל. במידה והמטופל לא מקבל מכת חשמל מיידית, הפרעת קצב זאת גורמת למוות. ברוב המקרים הפרעת קצב זאת מופיעה בחולי לב. במיעוט המקרים היא יכולה להופיע באנשים שהם בריאים לכאורה.

קראו עוד

רפרוף פרוזדורים – Atrial Flutter

הפרעת קצב זו דומה לפרפור פרוזדורים. ההבדל ביניהם מתבטא בכך שבפרפור פרוזדורים הפעילות החשמלית של הפרוזדורים מהירה מאוד ולא מאורגנת. לעומת זאת, ברפרוף פרוזדורים, הפעילות החשמלית מהירה אך איטית יותר מפרפור פרוזדורים וסדירה יותר.

 
קראו עוד

בדיקות רפואיות

בדיקת הולטר

ההולטר הוא מכשיר חיצוני המחובר לחולה במשך 24 שעות.  הבדיקה בעזרת מכשיר זה דומה לבדיקת א.ק.ג, אך בודקת את פעילות הלב במשך 24 שעות.  ה-א.ק.ג  בודק את פעילות הלב למשך מספר שניות   ובודק פרמטרים שונים של פעילות הלב בניגוד להולטר שבודק רק את קצב פעימות הלב.  בדיקת ההולטר משלימה את בדיקת האקג ואינה מהווה תחליף לבדיקה זו.

קראו עוד

בדיקת מאמץ

Stress Test בדיקה זו מאפשרת לרופא ללמוד על פעילות הלב בעת מאמץ.   הבדיקה עצמה דומה לבדיקת א.ק.ג. סטנדרטית.  בשתי הבדיקות המטופל מחובר למכשיר הא.ק.ג. באמצעות 12 אלקטרודות שמחוברות לחזה, לידיים ולרגליים.  בבדיקת א.ק.ג. המטופל שוכב על מיטה בעת ביצוע הבדיקה.  בבדיקת מאמץ, המטופל הולך על הליכון בעת ביצוע הבדיקה.

קראו עוד

א.ק.ג.

ECG

א.ק.ג.  היא בדיקה פשוטה אשר אשר רושמת את הפעילות החשמלית של הלב.  אות חשמלי אשר מופק בחלק העליון של הלב, עובר לחלקו התחתון של הלב.  חלקים שונים של הלב מתכווצים תוך כדי מעבר האות החשמלי דרכם. התכווצות זו של שריר הלב גורמת לדם לזרום מחדר לחדר בתוך הלב, ומהלב עצמו לשאר חלקי הגוף. קצב האות החשמלי קובע את קצב ההתכווצות של הלב, או פעימות הלב.

קראו עוד

טיפולים בהפרעות קצב