אתר מידע לחולים: מחלות לב - הפרעות בקצב הלב, בעריכת פרופ' תרצה פוקס
מחלות לב
ייעוץ רפואי
אקטואליה
חדש באתר

צינטור וירטואלי

"חבר קופת חולים" - שיר סטירי מאת פרופ' דוד מוסקונה

פורומים חדשים

פורום 1:

שאלות ותשובות עם פרופ' פוקס

פורום 2:

פורום חופשי להחלפת רשמים ודעות על מחלות לב, קוצבים, אבלציה והפרעות קצב לב

 

לפרטים נוספים אודות הפורומים...

כדאי לדעת
מה זה אלקטרופיזיולוג?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מטופלים מספרים על עצמם - סיפורו של חולה
סיפורו של מטופל
 • הקדמה
 • עו"ד ישראל דור: בריא ובכושר, אך נזקקתי לניתוח מעקפים דחוף
 • ז'קי: למה אני מרגיש רע עם הקוצב החדש שלי?
 • יעקב: תסמונת ברוגדה
 • תומר: החיים עם הדפיברילטור
 • נסיוני האישי בהפרעת קצב SVT
 • בני בסויץ: מפסגת ההר לתחתית התהום ובחזרה
 • בני בסויץ: הדפיברילטור שהציל את חיי
 • סיסי רירדן: על העליות ומורדות במצב הרוח עקב הטיפול הרפואי
 • קיבלתי קוצב-לב !

  אז למה אני מרגיש רע?

  מאת ז'ק לוי (שם בדוי) (נכתב באפריל 2004)

  שלום,

  אינני יודע איך לבטא את רחשי ליבי (תרתי משמע). אני עולה חדש (ממערב אירופה), ומספר חודשים לפני שעליתי לישראל הושתל בגופי קוצב לב. אמרו לי, שקיבלתי את אחד הקוצבים המשוכללים ביותר שיש. הרופא שלי החליט על ההשתלה לאחר שהתלוננתי על סחרחורות, על התעיפות רבה (אפילו אחרי מאמץ קצר מאד).

  הקרדיולוג אמר לי כי הקוצב יגביר את קצב הלב שלי, והדבר יתן לי יותר כח ויפחית את הסכנה שאמצא את עצמי עם דופק נמוך מדי.

  להגיד את האמת: לא הבנתי למה השתילו לי את הקוצב. אני לא חשתי כל הבדל והחיים שלי לא נשתנו לאחר ההשתלה. הייתי שבר כלי, ונשארתי שבר כלי. עדיין מצאתי את עצמי סוחב את עצמי בקושי רב לאחר הליכה של 100 מטר בלבד. כן, הדופק שלי קצת עלה (כך אמרו לי), אבל אני לא חשתי בכל שינוי וההרגשה שלי היתה גרועה ביותר.

  למזלי, מצאתי את עצמי מתאשפז בבית חולים אסף הרופא למספר ימים עקב טיפול במחלה אחרת. מאחר ובגופי מושתל קוצב, המחלקה בניהולה של פרופ' פוקס נקראה לתת חוות דעת. מיד עם ההתיעצות הראשונית, פרופ' פוקס זימנה אותי למחלקה שלה. אינני מבין מה היא עשתה. כל מה שאני יודע זה שהיא שמה דיסק עגול על החזה שלי. לדבריה, זה סוג של מגנט. בעוד ה"מגנט" נמצא על החזה שלי, פרופ' פוקס מתקתקת במהירות על מחשב שחובר למגנט. כעבור מספר דקות, היא אומרת לי שהכל בסדר ושואלת לשלומי. לא כל כך הבנתי מה רוצים ממני, שהרי שבר כלי זה שבר כלי. עניתי מה שעניתי, ועזבתי את מרפאתה של פרופ' פוקס.

  למעשה, היתה זו אשתי שהחלה לחשוש. זו פעם ראשונה מזה הרבה זמן, שאני הולך יותר מ- 3 דקות ולא מתלונן. היא דרשה שאשב לנוח, אך אני הרגשתי שאין צורך בכך. "העזתי" ללכת עוד קצת, והרגשתי שהגוף "סוחב". בהמשך היום עשיתי עוד מספר טיולים. ההרגשה שלי, שמטיול לטיול, אני רק הולך ומתחזק.

  עדיין אינני מבין מה פרופ' פוקס תקתקה על המחשב. אני רק יודע שהפכתי לאדם חדש לחלוטין. אני כבר הולך חצי שעה כל יום, ומחכה ליום שאגיע לטיול יומי של שעה שלימה. תודה!!!

  * * *

  הערת פרופ' פוקס:

  מקרה זה הנו טיפוסי, ואנו רואים מקרים רבים מעין אלה במרפאתנו. השתלת קוצב, כוללת שלושה שלבים: עצם ההשתלה, תכנות ראשוני, מעקב וביקורת תקופתית באופן שוטף.

  את ההשתלה, מבצע קרדיולוג, אך למעשה גם מנתח יכול לבצעה. החלק החשוב שבהשתלה, הוא התכנות שנעשה לאחר ההשתלה. לא פעם אני נתקלת במטופלים המגיעים אלי כאשר הקוצב שבגופם מתוכנת על פי ברירת המחדל של היצרן. לתכנות הקוצב יש צורך באלקטרופיזיולוג (מומחה בהפרעות קצב הלב) אשר מתכנת ומתאים את הקוצב באופן אישי לפעולת ליבו של המטופל. והוא אשר קרה במקרה זה. הקוצב נשאר ופעל על פי ברירת המחדל של היצרן ועל כן לא שיפר את איכות חייו של המטופל. תכנות נכון של הקוצב מגן על החולה מפני מוות, אך בנוסף, גם מעלה את איכות החיים של החולה.

  השלב השלישי והאחרון הנו מעקב ובדיקה תקופתית של הקוצב. עם הזמן, הדרישות והפעילות של הלב יכולות להשתנות, ועל כן, ייתכן שיש צורך בכיוון ושינוי קל בתכנות המקורי. כמובן שיש גם לבדוק את הסוללה, והתפקוד הכללי של הקוצב באותה עת.

  חזרה לראש הדף

  ייעוץ רפואי אישי
  בי"ח אסף הרופא:
  (08) 977-9730
  מרפאה פרטית:
  (03) 616-4042

  יומנה של רופאה

  סיפורו של מטופל

  למידע נוסף

  השתלת קוצב

  מה זה אלקטרופיזיולוג?

  איור רפואי - הלב

  השתלת קוצב לב

  סרט השתלת דפיברילטור