אתר מידע לחולים: מחלות לב - הפרעות בקצב הלב, בעריכת פרופ' תרצה פוקס
מחלות לב
ייעוץ רפואי
אקטואליה
חדש באתר

צינטור וירטואלי

"חבר קופת חולים" - שיר סטירי מאת פרופ' דוד מוסקונה

פורומים חדשים

פורום 1:

שאלות ותשובות עם פרופ' פוקס

פורום 2:

פורום חופשי להחלפת רשמים ודעות על מחלות לב, קוצבים, אבלציה והפרעות קצב לב

 

לפרטים נוספים אודות הפורומים...

כדאי לדעת
מה זה אלקטרופיזיולוג?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יומנה של רופאה - Electrophysiological Case Studies
יומנה של רופאה
 • הקדמה
 • רוני בן ה-15, בריא, אך מת במהלך משחק כדורגל
 • יורי בן ה-16 כמעט מת במהלך קטטת ילדים תמימה
 • דיאטת הרזיה ומוות פתאומי
 • הרגשת בטן רפואית שהצילה את תומר
 • שחקן כדורסל בנסיון להשיג במרמה אישור לכשירות ספורטיבית
 • קטטת נערים: האם זה רצח?

  (מקרה משנת 2001. נכתב: אוגוסט 2003)

  יורי וחבריו היו בעיצומה של קטטת נערים תמימה. בעקבות חבטה בינונית בחזהו של יורי, הוא התמוטט. יורי היה בריא, והמכה שהוא קיבל לא היתה קטלנית. מדוע הוא התמוטט בצורה כזאת? תופעה זו נדירה, אך מוכרת בשם Comotio Cordis .

  צוות האמבולנס מוצא את יורי בן ה-16 בפרפור חדרים. צוות אמבולנס מחייה את יורי בעזרת הדפיברילטור ומביאו עם דופק סדיר לבית החולים. במקרה הזה, הסתבר שהיתה קטטה בין הנערים ולאור זאת בית החולים נאלץ לערב את המשטרה בחקירת המקרה. מהחקירה מסתבר, שהיתה זו קטטה רגילה שפורצת מפעם לפעם בין נערים ולא היתה כוונה (פלילית) לפגוע ביורי באופן קטלני. תוך כדי הקטטה ובלהט הויכוח, חבט גרגורי בחזהו של יורי. בעקבות החבטה התמוטט יורי. חבריו ההמומים אשר נבהלו ממעשה ידיהם מיד הזעיקו עזרה, ותוך כדי כך החלו להנשים את יורי תוך פעולת החייאה ועיסוי ליבו.

  במקרה הזה, הסוף היה טוב יותר. יורי התעורר, אך נשאר עם תפקוד מוחי לקוי במקצת. אנו מקווים שעם הזמן יורי יחזור לתפקוד נורמלי מלא.

  הטיפול בבית החולים: בבדיקה קרדיולוגית מקיפה שנעשתה בבית החולים, מסתבר, שלנער אין סימנים נוספים המעידים על מחלת לב כלשהיא. גם בבדיקה אלקטרופיזיולוגית שערכתי, לא ראיתי סימנים המעידים על הפרעה בקצב ליבו של הנער. כאשר התברר סיפור הקטטה, עלה החשד שמדובר בתופעת ה – Comotio Cordis . בחקירת המקרה, נעזרנו בחוקרי המשטרה שהיו מעורבים במקרה, וכן ראיינו את חלק מהנערים שהיו מעורבים בקטטה. על סמך החקירה, נראה היה שהנער התמוטט מיד לאחר קבלת החבטה בחזהו.

  בדרך כלל, אנו משתילים דפיברילטור לחולה המגיע למצב של פרופור חדרים על מנת להגן עליו מפני השנות המקרה. להשתלה של דפיברילטור בחזהו של נער צעיר יש השלכות רבות לשארית חייו (מעבר לשיקולים הרפואיים: יכולתו להשתלב בחברה הישראלית, עבודה וכדומה). לאור כל הנתונים, ובהתיעצות עם המשפחה, הוחלט שלא להשתיל דפיברילטור בחזהו של יורי. בינתיים יורי מחלים, ואנו מקווים שעם הזמן יזכה לחזור לתפקוד נורמלי מלא. רפואה שלימה יורי !

  _____________

  מונחים רפואיים:

  פרפור חדרים: קצב לב מהיר ביותר אשר משמעותו הוא מוות קליני. לפרטים...

   

  Comotio Cordis : זו תופעה ידועה ומוכרת בספרות. כידוע, הלב פועם במחזוריות רצופה ומתכווץ ומתרחב חזרה. מסתבר, שאם נותנים חבטה בחזה בנקודת זמן ספציפית במחזור הפעימה הזה, יכול הדבר לגרום לפרפור חדרים אשר משמעותו מוות קליני. המעניין (והמפחיד) בתופעה זו היא שעצמת המכה אינה חשובה – רק התזמון קובע אם המכה תהפוך לקטלנית. עוד יותר משמעותי היא העובדה שרק כ- 10% מהאנשים שקיבלו התקף מעין זה וקיבלו טיפול והחייאה בזמן, חוזרים לחיים. לפרטים...

   

  חזרה לראש הדף

  ייעוץ רפואי אישי
  בי"ח אסף הרופא:
  (08) 977-9730
  מרפאה פרטית:
  (03) 616-4042

  יומנה של רופאה

  יומנה של רופאה

  קטטת נערים

  קטטת נערים

  למידע נוסף

  קומוציו-קורדיס

  Commotio Cordis

  מכה תמימה אשר יכולה להרוג

   

  קטטה תמימה יכולה להסתיים במוות